Wszystkie artykuły
Artykuł
16/1/2025

Dlaczego lubimy piosenki, które znamy?

„Lubię piosenki, które znam” – to słynny i nieśmiertelny cytat z filmu „Rejs” z 1970 roku w reżyserii Marka Piwowskiego. Czy rzeczywiście istnieją psychologiczne przyczyny, dla których muzyka, którą kojarzymy od lat, wzbudza w nas pozytywne emocje?

Czysta ekspozycja

Głównym powodem, dla którego odczuwamy przyjemność, słysząc już znane piosenki, jest tzw. efekt czystej ekspozycji. Wykorzystuje on mechanizm psychologiczny, zgodnie z którym bardziej pozytywnie myślimy o tych rzeczach, które już znamy. Niekoniecznie wiedząc, skąd ta znajomość.

W przypadku muzyki oznacza to, że im częściej słyszymy dany utwór, tym bardziej nam się on podoba. Dzieje się tak, ponieważ nasze mózgi zaczynają kojarzyć daną piosenkę z pozytywnymi emocjami, takimi jak radość, szczęście czy nostalgia.

fot. Ron Lach, Pexels

Efekt reminiscencji

Kolejną istotną przyczyną jest reminiscencja. Polega ona na tym, że piosenki wywołują w nas wspomnienia z przeszłości. Gdy słyszymy utwór, który znamy, nasz umysł zaczyna kojarzyć go z emocjonalnymi wydarzeniami, które miały miejsce w momencie, gdy ją po raz pierwszy usłyszeliśmy. Może to być spotkanie z ukochaną osobą, wakacje z przyjaciółmi, czy pierwszy pocałunek.

Dzięki łączeniu zróżnicowanych metod badawczych, efekt reminiscencji został zaobserwowany w różnych obszarach. Zaobserwowano wzrost preferencji dotyczących książek, muzyki i filmów, które pochodzą z młodości. Za przyczynę większego upodobania utworów popularnych z tego okresu, uznano nostalgię rozumianą jako tęsknotę za przeszłością lub umiłowanie działalności przypadającej na ten czas.

To dlatego tak ważne jest wybierać do swoich biznesów muzykę, którą znamy i lubimy. Między innymi z powodu wyżej wymienionych efektów.

Źródła:

Podobne artykuły

powered by