Odpowiednio dobrana muzyka może zwiększyć twoje wyniki sprzedaży. Warto więc zainwestować w dobrą muzykę i zdecydować się na zmiany. Rodzaj tła dźwiękowego może wpływać na wybory klientów w różnych punktach handlowych.
Ciekawych wniosków dostarcza badanie z 2015 roku przeprowadzone przez Jasmine Moradi i Gabriella Johanssona ze Stockholm School of Economics we współpracy z firmą Soundtrack Your Brand i firmą odzieżową GANT Sweden. Okazało się, że sprzedaż wzrosła o ponad 31%, gdy w tle odtwarzana była muzyka dopasowana do marki. Efekt ten nie pojawił się w sytuacji, gdy w sklepie odtwarzana była muzyka niedopasowana.
Na czym polega tzw. musical fit, czyli dopasowanie muzyki? W przypadku marki odzieżowej może ono obejmować różne aspekty, takie jak gatunek muzyczny, tempo, nastrój czy teksty piosenek. Na przykład, jeśli marka odzieżowa stawia na modę uliczną i młodzieżowy styl, powinna wybierać muzykę hip-hopową, popową lub elektroniczną. Natomiast dla marek o bardziej eleganckim i luksusowym charakterze bardziej odpowiednia będzie muzyka klasyczna lub jazzowa. Reguła ta obowiązuje w przypadku wielu innych produktów, w tym spożywczych.
W eksperymencie przeprowadzonym przez Adriana Northa, Davida J. Hargreavesa i Jennifer McKendric (1999) przez dwa tygodnie obserwowano zachowania klientów w dziale sprzedaży win w supermarkecie, gdzie na przemian odtwarzano typowo francuską i typowo niemiecką muzykę. Wyniki pokazały, że muzyka miała wpływ na wybór konkretnych produktów. Kiedy w tle odtwarzana była muzyka niemiecka, klienci sięgali po niemieckie wina i odwrotnie – w przypadku francuskiej muzyki – wybór padał na francuskie wina. Ciekawym odkryciem było to, że większość klientów nie była świadoma wpływu muzyki na ich wybór. Pytani o powody zakupu konkretnego wina, rzadko wskazywali na muzykę jako czynnik wpływający na ich decyzje zakupowe.
Dopasowanie muzyki obejmuje również świadomość preferencji muzycznych klientów. Aż 41% amerykańskich konsumentów twierdzi, że spędziłoby więcej czasu (i potencjalnie wydało więcej pieniędzy) w punkcie sprzedaży detalicznej, w którym rozbrzmiewałaby ulubiona muzyka. Pop, rock, easy listening to gatunki muzycznej najbardziej preferowane przez klientów w miejscach komercyjnych. A jeśli pop – to znany i lubiany, najlepiej jako mieszanka starych i nowych hitów.
Źródła: